Przejdź do treści

Wpisy blogowe

Rehabilitacja Otwock

Wpis bloga

10 kwietnia 2019 | Brak komentarzy

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?


Dobry fotel biurowy, czyli jaki?

Czym się różni fotel biurowy kupiony za 100 zł w IKEA od fotela za 5000 zł z jakiejś niszowej firmy, której nazwy nikt nie zna. Właściwie można by powiedzieć, że wszystkim. W jakie narzędzie zatem zainwestować, bo przecież jest to jedno z najważniejszych narzędzi w pracy biurowej.

Nie musimy od razu kupować najdroższego fotela jaki znajdziemy, ponieważ tak jak w przypadku innych sprzętów, przydatnych w zapobieganiu bólom kręgosłupa (np. poduszki, czy materace ortopedyczne) trzeba go po prostu dobrze dobrać pod kątem naszych wymagań. Nie sądzę jednak, że krzesło w przedziale 100-500 zł można jakkolwiek prawidłowo dostosować do długotrwałego siedzenia…

Zasada dobierania fotela jest dość prosta im większe możliwości regulacji różnych elementów i płaszczyzn tym lepiej dopasujemy je do swoich wymagań. Najtańsze propozycje mają zazwyczaj 1-2 regulacje, najdroższe nawet ponad 10. Czy faktycznie potrzebne jest aż tyle? Z pewnością tak i nie należy traktować takich ustawień jak zbędnych „bajerów”. Oszczędność w takim przypadku może się skończyć wydaniem dużo większych pieniędzy na leczenie kręgosłupa w przyszłości.

Wady postawy spowodowane złym siedzeniem

Bardzo dużo wad postawy powstaje w pozycji siedzącej, są głównie skutkiem źle dostosowanej do naszego wzrostu wysokości siedziska. Powinno ono być ustawione na takiej wysokości, by nasze nogi swobodnie spoczywały na podłożu. Na szczęście dobrze dobrane krzesło biurowe minimalizuje problem wady postawy i bólu kręgosłupa. Jednak gdy mamy doczynienia z sytuacją, że ktoś pracował dłuższy czas na źle dobranym fotelu często konieczna jest rehabilitacja. Nawet jeśli podejmiesz decyzję o zmianie trybu życia i uprawianiu sportu to zanim zaczniesz się ruszać sprawdź w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup. Czasami zdarza się że przejście z pracy w trybie siedzącym do wysiłku wiąże się z kontuzjami wynikającymi z wady postawy, spięcia mięśni lub innych zwyrodnień.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nic na świecie nie zastąpi Ci ruchu, a nawet najlepszy, prawidłowo ustawiony fotel nie zapewni 100% bezpieczeństwa Twojego kręgosłupa. Jednak jeśli postanawiasz zmienić swoje życie i uwlonić swój kręgosłup od bólu zrób to mądrze, najlepiej pod okiem specjalisty.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Copyright 2024 All Rights Reserved | Wykonawca: www.konrad7.pl