Przejdź do treści

Rehabilitacja - Rwa Kulszowa

Rehabilitacja Otwock

Czym objawia się rwa kulszowa?

To silny ból dolnej części pleców i pośladka promieniujący do kończyny dolnej. Jest spowodowany podrażnieniem nerwu kulszowego, często przez ucisk na ten nerw przez inne struktury lub na skutek jego naciągnięcia. Ból to tylko jeden z symptomów rwy kulszowej. Podrażnienie lub ucisk nerwu mogą też doprowadzić do powstania innych objawów, takich jak: uczucie mrowienia, kłucia czy łaskotania w kończynie, osłabienie siły mięśniowej oraz pogorszenie czucia w nodze (zaburzenia czucia dotyku, zmiany temperatur).

Rehabilitacja Otwock

Postępowanie terapeutyczne

W pierwszym etapie terapii ważne jest określenie miejsca ucisku nerwu i przywrócenie prawidłowego napięcia tkanki w tym obszarze. Zmniejszy to znacząco objawy bólowe i umożliwi szybsze gojenie się i regenerację. Następnie poprzez zabiegi manualne należy wzmocnić i przywrócić funkcję mięśni osłabionych, rozciągnąć mięśnie przykurczone oraz poprawić czucie postawy ciała. Co do zasady znacząca poprawa polegająca na znacznym zmniejszeniu stopnia odczuwanego bólu następuje po kilku wizytach. W terapii dużo uwagi przykładam do tego, aby pacjent pod moim okiem nauczył się prawidłowo ćwiczyć, a następnie mógł bezpiecznie i efektywnie powtarzać ćwiczenia w domu.

Rehabilitacja Otwock

Zabiegi uzupełniające

Elektroterapia ma znaczenie pomocnicze. Głównie jest wykorzystywana w walce z bólem oraz w celu zapobiegania zaników mięśniowych. Przeważnie stosuje się metody takie jak TENS (przezskórna stymulacja nerwów), która powoduje tymczasowe zmniejszenie odczuwanego bólu w stymulowanych miejscach, a także galwanizację i elektrostymulację.
Kinesiotaping lub taping polega na przyklejaniu specjalnych plastrów, czyli taśm na skórę pacjenta. Stanowią one dobre uzupełnienie terapii. Ich działanie opiera się głównie na wspomaganiu pracy mięśni i odciążaniu przeciążonych tkanek.

Sprzęt rehabilitacyjny

Do ćwiczeń warto posiadać matę lub materac, dużą piłkę rehabilitacyjną, taśmę elastyczną (np. thera band) oraz niewielki wałek do leżenia.

 

Copyright 2024 All Rights Reserved | Wykonawca: www.konrad7.pl